O filmu

Provokativní pohled na svět, v němž žijeme

Uvádí Peter Coyote

Je známou skutečností, že společnost je strukturována jako pyramida. Malé množství lidí na vrcholu vytváří podmínky pro většinu pod sebou. Kdo jsou tito lidé? A můžeme je vinit z problémů, kerým čelí současná společnost? Říká se, že „ryba smrdí od hlavy.“

Inspirováni tímto známým příslovím jsme se vydali po stopě „rybího zápachu“. A zjistili jsme, že u lidí na vrcholu existuje vyšší pravděpodobnost, že se jedná o psychopaty, než u zbytku populace. Kdo nebo co jsou psychopati? Oproti stereotypním scénám z hollywoodských filmů nejde většinou o krvežíznivé vražedné příšery. Ve skutečnosti mezi ně může patřit příjemná dáma, se kterou jste dnes ráno mluvili v metru. Nebo by to mohla být učitelka z vaší základní školy, váš usměvavý šéf nebo dokonce váš milovaný partner.

Medicínská definice je jednoduchá: psychopat je osoba, která postrádá empatii a svědomí, tedy vlastnosti, které nás navigují mezi dobrem a zlem, mezi morálním a nemorálním. Většina z nás je ustrojena tak, aby dělala dobré věci. Ne tak psychopati. Jejich vliv na společnost je přitom obrovský, přestože tvoří sotva jedno procento populace.

V první části filmu začíná naše hledání zkažené rybí hlavy v New York City na Wall Street, kde se koncentruje velké množství světové moci. Fakta, která jsme odhalili na tomto malém kousku města, kde vypukla ekonomická krize, mají dalekosáhlé důsledky jak pro psychopaty, tak pro  běžnou populaci.

Druhá část filmu se dotýká skutečnosti, že u určitého množství lidí může nadužívání antidepresiv ústit v chování, které má společné rysy s některými psychopatickými projevy. Ačkoli tyto léky přímo neprodukují psychopatii, dokáží radikálně potlačovat emoce a snižovat schopnost empatie. Anebo mohou mít opačný efekt, kdy dochází k postupnému zplošťování emočního prožívání a empatie. Více než třetina západní populace užívá a v mnoha případech nadužívá tyto léky. Ale proč? Proč chceme brát prášky, které redukují nebo zplošťují naše přirozené cítění? Myslíme si, že zde se nachází také něco zkaženého.

Nebudeme přehánět, když konstatujeme, že poprvé v historii nejen obdivujeme psychopaty na nejvyšších mocenských pozicích, ale také se v mnoha případech stávají vzorovými příklady pro naše chování. Ba co víc – vůbec to nepovažujeme za problém. Ve třetí části se proto vracíme k normálním lidem, kteří žijí své každodenní životy. Nakolik se lišíme od psychopatů? Přejímáním kultury povrchnosti každý z nás možná nechtěně podporuje zkaženou rybí hlavu. Albert Einstein řekl: „Svět je nebezpečné místo pro život; ne kvůli lidem, kteří páchají zlé věci, ale kvůli lidem, kteří s tím nic nedělají.“

Během rozhovorů s mnoha lidmi, mezi které se řadí známý profesor psychologie Philip Zimbardo, přední expert na psychopatii profesor Robert Hare, někdejší prezident České republiky a dramatik Václav Havel, spisovatelé Gary Greenberg a Christopher Lane, profesor Nicholas Christakis a mnoho dalších myslitelů, jsme se ponořili do světa psychopatů a hrdinů a odhalili šokující důsledky pro nás i společnost.

Ve filmu vystupují:

ROBERT HARE

Je emeritním profesorem psychologie na University of British Columbia ve Spojených státech, kde učil a vedl výzkum po dobu 35 let. Je prezidentem Darkstone Research Group Ltd., která se zabývá výzkumem v oblasti soudního lékařství (forensic research) a poradenstvím. Zasvětil většinu své akademické kariéry vyšetřováním psychopatie, její podstaty, posouzení a důsledků pro duševní zdraví a trestní právo. Je autorem několika knih, včetně titulu „Bez svědomí: Znepokojivý svět psychopatů kolem nás“, a více něž dvou set kapitol a vědeckých článků v oblasti psychopatie. Je tvůrcem revidovaného – upraveného Seznamu psychopatie, na jehož základě se ve Spojených státech kategorizují duševní poruchy pod odborným názvem Psychopathy Checklist-Revised . Poskytuje poradenství v oblasti vymáhání zákona, včetně FBI a RCMP – co je kanadský ekvivalent FBI, nebo CIA. Robert Hare je také je členem výzkumné poradní komise FBI pro únos dětí a Centrum pro vyšetřovací zdroje několikanásobných vražd (CASMIRC). Více na www.hare.org.

Mezi jeho ocenění v poslední době jsou stříbrná medaile Centra královny Sofie ve Španělsku, ocenění Kanadské asociace psychologů za významné aplikování v psychologii, dále ocenění Americké akademie soudní psychologie za významné aplikace v oblasti soudní psychologie; Získal i cenu Isaaca Raye kterou uděluje Asociace amerických psychiatrů a dále cenu Americké akademie psychiatrů a práva pro významné přispění k soudní psychiatrii a psychiatrické právní vědě.

PAUL BABIAK

Je psycholog v oblasti průmyslu a velkých organizací. Paul koučuje, poskytuje poradenství a trénuje odborníky v oblasti obchodu, na téma jak si všimnout ve firmě psychopata a jak s ním zacházet. Je autorem knihy „Hadi v obleku: Když jdou psychopati do práce“, spolu s Robertem D. Hare. Napsal i mnoho vědeckých článků a knižních kapitol, a v současnosti vyvíjí vyhodnocující nástroj s názvem B-Scan, který je využíván v oblasti výběru zaměstnanců a plánování úspěchu. Dr. Babiak se objevuje v mnoha populárních televizních a radiových programech a poskytl rozhovory pro deníky, obchodní časopisy a vědecké žurnály, včetně The New York Times Magazine, který citoval jeho jedinečný příspěvek ke studii podnikové psychopatie ve speciálním vydání „Rok v myšlenkách“ v prosinci 2004. Je vicepresidentem Nadace přežívající psychopatie Aftermath, která byla založena pro pokročilejší výzkum obětí psychopatie, a poskytuje jim zároveň podporu.

PHILIP ZIMBARDO

Je emeritním profesorem Stanfordské University, kde učil psychologii více než 40 let. Získal četná ocenění a uznání za svůj výzkum, učení, publikace v médiích a sociální služby od mnoha profesních organizací. Mezi jeho více než 400 publikacemi jsou bestsellery v oblasti obchodní literatury, Stydlivost, Luciferův efekt a Paradox času. Byl popsán jako tvář a hlas moderní psychologie založené na jeho tvorbě a vyprávění v PBS-TV 26- seriálu Objevování psychologie. Jeho současné poslání je vytváření hrdinů z každodenního života po celém světě skrze organizaci kterou založil a jejímž je presidentem www.HeroicImagination.org.

CHRISTOPHER LANE

Je profesorem literatury ve výzkumném centru Pearce Millera na Severozápadní univerzitě v Chicagu a současným Guggenheimovým spolupracovníkem. Literární kritik a intelektuální historik původem z Londýna, v současnosti učí a píše o literatuře, psychologii a psychiatrii. Mezi jeho knihy patří Stydlivost: jak se z normálního chování stává nemoc (Yale University Press, 2007), vítěz Prescrireho ceny z roku 2010 za lékařskou literaturu (Francie) a přeložené do pěti jiných jazyků, a dále Věk pochybností: Stopování kořenů naší náboženské nejistoty (Yale University Press, March 2011). Jeho práce se objevila v New York Times, Washington Post, Los Angeles Times, Boston Globe a New Statesman and Society. Píše blog pro internetový magazín Psychology Today s názvem Vedlejší účinky.

GARY GREENBERG

Je praktikující psychoterapeut v americkém státě Connecticut a je autorem Vyrábění deprese a noblesní lži. Napsal o prolínání vědy, politiky a etiky pro mnoho publikací, včetně časopisu Harper’s, New Yorker, Wired, Discover, Rolling Stone a Mother Jones, kde je přispívajícím autorem.

 CHARLES BARBER

Je autorem knihy POHODLNĚ OCHROMENÝ Jak psychiatrie léčí národ a také knihy memoárů Písně z černé židle. Je lektorem psychiatrie na lékařské fakultě univerzity Yale a pracoval mnoho let v útulcích a domech pro bezdomovce, duševně nemocné a bývalé vězně.

VÁCLAV HAVEL

Je český autor divadelních her, esejista, básník, disident a politik. Byl desátým a posledním prezidentem Československa (1989-1992) a  prvním prezidentem České republiky (1993-2003) Napsal více než dvacet her a řadu prací v oblasti literatury faktu, která byla přeložena do cizích jazyků. Získal medaili, kterou uděluje americký prezident za svobodu, medaili za svobodu udělenou městem Philadelphia, řád Kanady, medaili za svobodu od Four Freedoms Award, a ocenění Velvyslance svědomí. Byl také zvolen na 4. místě v časopise Prospect Magazine’s v roce 2005 v mezinárodním žebříčku top 100 intelektuálů. Je zakládajícím signatářem Pražské deklarace Evropského svědomí a komunismu.

JAMES FOWLER

Je profesorem na lékařské fakultě a Oddělení sociálních věd na University of Kalifornia v San Diegu. Byl nedávno jmenován jako fellow Fondu John Simon Guggenheima a jedním z Foreign Policy’s Top 100 Global Thinkers. Jamesova práce spočívá v prolínání přírodních
a společenských věd. Jeho hlavní oblast výzkumu jsou sociální sítě, behaviorální ekonomie, evoluční teorie her, politická participace, kooperace a genopolitika (studia genetického základu politického chování.

James poskytl rozhovor Stephenu Colbertovi a byl jmenován „nejvíce originálním myslitelem“ roku u McLaughlin Group. Jeho výzkum geopolitiky s Chrisem Dalesem byl představen v New York Times Magazine Rok v myšlenkách, a jeho výzkum společenských sítí s Nicholasem Christakisem byl uveden v Time’s Year in Medicíně a v Harvard Business Review’s průkopnických obchodních nápadů.

NICHOLAS A. CHRISTAKIS

Je internistou a vědcem v oblasti společenských věd který vede výzkum na téma sociální faktory, které ovlivňují zdraví, zdravotnictví a dlouhověkost. Je profesorem lékařské sociologie v oboru politika zdravotnictví na Harvardské lékařské fakultě. Je profesorem medicíny v oboru lékařství na Harvardské lékařské fakultě a profesorem sociologie v oddělení sociologie na Harvardské fakultě vědy a umění. Je učitelem v Pforzheimer House na Harvard College.

Jeho současný výzkum se soustředí na zdraví a sociální sítě a speciálně na to jak špatný zdravotní stav, zdravotní vada, chování, zdravotní péče a smrt u jedné osoby může ovlivnit stejný fenomén u druhých v sociální síti jednotlivce. V roce 2009 byl Christakis jmenován časopisem Time magazine na jejich ročním seznamu 100 nejvlivnějších lidí na světě. V roce 2009 a 2010 byl uvede a seznamu časopisu Zahraniční politika v jejich každoročním řebříčku Top 100 globálních myslitelů.

BYRON WOLLEN

Je zakladatelem a vedoucím partnerem Podia Consulting sídlem v New Yorku. Podia je firmou která se specializuje na management změny, vedení podniku, poradenství a doporučení pro vedoucí pracovníky, jak zajistit v organizaci efektivitu.

JOHN PERRY BARLOW 

Je americký básník a autor esejí, a majitel ranče ve Wyomingu v současnosti v důchodu, a kyberliberální politický aktivista, který spolupracoval jak s demokratickou stranou, tak s republikány. Je také dřívější lyrik pro Grateful Dead a zakládající člen Electronic Frontier Foundation. Od května 1998, byl jmenován lektorem na Harvard University’s Berkman Center pro Internet a společnost.

Mr. Barlow (narozen 3. října 1947) má extensivní zkušenost s rozvojovými národy, a osobně spojil deset afrických zemí k internetu. V americkém časopise FutureBanker byl nazván jedním z 25 nejvlivnějších lidí ve finančních službách, a „The Thomas Jefferson v oblasti kyberprostoru“ časopisem Yahoo Internet Life, a také si odnesl označení jako kadet kyberprostoru v časopisu Wall Street Journal, which is fitting since he is credited with having coined the phrase „cyberspace“.